Jistě víte, že není všechno zlato, co se třpytí. Někdy je ale těžké tuto myšlenku udržet v hlavě, zvlášť, když před sebou vidíme zajímavé zboží za neobvykle nízkou cenu, které prostě chceme stůj co stůj mít. Proto se dnes zaměříme na problematický web Bonky a jeho praktiky, před kterými byste se měli mít na pozoru i v budoucnu.
E-shop Bonky možná dobře znáte, protože ještě donedávna nabízel atraktivní zboží pro různé skupiny kupujících. Vzhledem k tomu, že nešlo zrovna o poctivce a on-line bylo možné vyhledat nespočet stížností na jeho praktiky, internetový obchod Bonky na svých oficiálních stránkách v tuto chvíli uvádí, že končí.
Přečtěte si: Fruugo recenze
Možná si tedy říkáte, že přicházíme s křížkem po funuse a tato recenze nemá pro budoucí čtenáře smysl. Měli byste však vědět, že provozovatel tohoto webu s největší pravděpodobností v budoucnu přijde zase s nějakým novým, takže je rozhodně dobré vědět, jak na první pohled poznat vykuky, kteří nemají v úmyslu dostát svým závazkům.
Historie Bonky
Když ke 3. říjnu 2023 navštívíte web bonky.cz, vyskočí před vámi hláška, že Bonky.cz ukončuje provoz. V případě, že potřebujete vyřídit nějaké náležitosti, které se týkají vašich objednávek, Bonky zanechává na stránce kontakt na svůj informační e-mail. Jelikož ale víme, co se kolem tohoto webu v minulosti dělo, v případě, že hodláte tento kontakt využít, se pravděpodobně ničeho nedočkáte.
Ze stejného hnízda jako Bonky pak pochází i další problematické stránky, ke kterým patří například Mollio, Booho či Joot. (Řada lidí si kvůli jejich praktikám dokonce stěžovala na ČOI.) Když se navíc díváme na dostupnost všech dalších zmíněných stránek, ty v současné době stále fungují. (Takže na to pozor.)
Přečtěte si: Recenze Urbantrend
Jaké byly zkušenosti lidí?
Asi vás moc nepřekvapí, když vám povíme, že zkušenosti lidí s objednávkou zboží na Bonky byly mimořádně špatné. Dokonce tak moc, že se tímto webem zabývaly i seriózní zpravodajské portály, které zveřejňovaly články s upozorněním na nekalé praktiky.
Zajímavé je také to, že na Facebooku vznikla před časem poměrně rozsáhlá skupina BONKY.CZ podvedení a nespokojení zákazníci, která ke 3. říjnu 2023 čítá přes 1 000 členů. V této skupině, jejíž obsah je veřejně viditelný, si můžete přečíst příběhy lidí, včetně jejich dalších kroků, které hodlají ve své věci podniknout.
Když jsme se navíc podívali na web Vaše Stížnosti, který provozuje dTest, podařilo se nám zjistit propojení s firmou FINALTY TARGET MEDIA s.r.o. Když se díváme na její recenze na Google, lidé ji často spojují právě s Bonky a s nekalými obchodními praktikami. Pokud tedy tento název před nákupem najdete v kontaktech nebo v obchodních podmínkách, mělo by pro vás jít o varovný vykřičník a na vašem místě bychom na vybraném webu raději nic neobjednávali.
Přečtěte si: Recenze Manzara
Jak poznat důvěryhodný web?
V současné době, kdy na nás ze všech stran útočí nejrůznější on-line tržiště a weby, které se tváří jako seriózní e-shopy, ale ve skutečnosti jde o nákupní galerie, je nespočet. A úměrně tomu se zvyšuje počet lidí, kteří se dostávají do potíží. (Protože ne vždy zboží dojde, ne vždy dojde to, co si objednali, někdy je objednávka nekompletní nebo se nedostanou zpátky ke svým penězům.)
Tip: Recenze Rivalenti
Vzhledem k tomu, že se to netýká jen již umrtveného webu Bonky, ale i mnoha jiných, není na škodu si zopakovat, jak postupovat před nákupem na webu, se kterým zatím ještě nemáte žádnou zkušenost.
Rozhodně se vyplatí:
- Vyhledat recenze na internetu (primárně doporučujeme zjistit, jestli před webem nevarovala ČOI, dTest/portál Vaše Stížnosti, web Kupní Síla, internetové zpravodajství atd.)
- Přečíst si obchodní podmínky (často se tam schovává provozovatel společnosti se sídlem, které může být v zahraničí, také se tam obvykle nachází informace o tom, zda náhodou nejde o nákupní galerii nebo tržiště, což znamená, že provozovatel je jen zprostředkovatelem objednávky mezi kupujícím a dodavatelem, který vám odešle produkt; zároveň si provozovatele webu vyhledejte na internetu a přečtěte si recenze na Google firmách, Seznam firmách a srovnávačích zboží)
- Neplatit u nového e-shopu předem, pokud je to možné, preferujte dobírku
- Pročíst si internetové diskuze
- Podívat se na to, jestli najdete povinně zveřejňované informace (provozovatel webu, IČO, adresa sídla a případně provozovny…)
V případě, že se vám něco z toho nezdá, případně informace nejsou kompletní, ať už jde o další “projekt” jednoho nesolidního provozovatele nebo o něco úplně nového, neriskujte své peníze a bezpečnost a na nákup si raději nechte zajít chuť.
Také se vám někdy stalo, že jste se nechali při nákupu napálit?