Pokud nejste spokojeni v práci, nebo nutně potřebujete přivýdělek, je pochopitelné, že budete vděční za každou příležitost, která vám umožní si něco málo vydělat. Případně máte kamarády, kteří vám nabízejí kosmetiku, zdravou výživu a výrobky do domácnosti, a vy byste si rádi ověřili, jestli má smysl od nich něco odebírat. Jednou z firem, která umožňuje obojí, je Amway. Vyplatí se do něj jít, nebo byste měli vsadit na něco jiného?
Pokud je vám více než dvacet, pravděpodobně jste už někdy zaregistrovali MLM (multilevel marketing), který stojí na přímém nabízení produktů. Některé značky, které na tomto principu fungují, pravděpodobně znáte, jde například o Avon, Mary Kay a Oriflame, od kterých si dost možná pravidelně něco objednáváte. A pak jsou tu i takové, o kterých sice víte, ale netušíte, jestli jim můžete věřit. (Typicky třeba Herbalife nebo Amway.)
Někdy za rozhodováním, zda do nějaké značky vložíte svou důvěru, stojí finanční tíseň, do které se může dostat téměř každý. Vstup nebo prodej navíc často zprostředkovává člověk, kterého dobře znáte, takže pravděpodobnost, že lákadlu spolehlivého výdělku nebo používání něčeho z nabídky podlehnete, je poměrně dost velká.
Jak velké ale v takovém případě podstupujete riziko?
O Amway
Amway je značka, která nabízí své produkty výhradně formou přímého prodeje, což znamená, že jde o MLM. V jejím portfoliu najdeme velké množství vlastních výrobků, které spadají do kategorie doplňků stravy, kosmetiky, čistících systémů a podobně. Amway byl založen v roce 1959, což znamená, že funguje déle, než v našich očích mnohem více diskutabilní Herbalife.
Že je Amway mnohem více důvěryhodný naznačuje i skutečnost, že v průběhu historie získal mnoho prestižních ocenění. V roce 1989 šlo například o cenu Program OSN pro životní prostředí. V roce 1992 dokonce společnost dostala medaili Transpolar (kterou uděluje UNESCO) za její vynikající službu lidem, kteří žijí za polárním kruhem. Ocenění ale bylo mnohem víc. Amway také spolupracuje s Českým výborem pro UNICEF a podobně. Už to tedy napovídá o tom, že jde o společnost s větším sociálním kreditem, které nejde jen o co největší zisky.
Nemůžeme ale nezmínit, že ani společnosti Amway se v minulosti nevyhnuly některé kauzy a kontroverze. (Vyšetřování Federální obchodní komise v roce 1979, obvinění některých distributorů během 80. a 90. let kvůli sektářským praktikám…)
Co má v nabídce?
V případě, že se rozhodnete Amway vyzkoušet z pozice kupujícího (a nikoliv z pozice distributora, což i ze zkušenosti některých našich známých není úplně jednoduchá role pro uživení), můžete vyzkoušet výrobky z řady Artistry, která vyrábí jak dekorativní, tak pečující kosmetiku. K dostání jsou i nejrůznější doplňky stravy (Nutrilite, Bodykey…), proteiny, balzamikový ocet a podobně. Poměrně velkou důvěru mají u lidí i výrobky do domácnosti, speciálně pak nejrůznější čističe. Seženete tu ale i dětskou pastu na zuby, kartáčky, ústní vodu a mnoho dalších běžných věcí.
Když prozkoumáváme katalog, vnímáme, že zatímco některé ceny jsou spíš vyšší (přesahují 1 000,- za výrobek), zubní pastu seženete i za 120,-. Docela levné jsou i některé čističe. Také se dozvídáme informaci, že když se rozhodneme registrovat, cena pro nás bude vycházet ještě o něco lépe. (Koncentrované mýdlo G&H Protect+ normálně vyjde na 625,-, registrovaní zákazníci ho ale mohou mít za 550,-.)
Vyplatí se to zkusit?
Ve svém okolí máme několik lidí, kteří Amway věřili a roky doufali, že se jim jednou podaří vybudovat dostatečně silný business, který by jim umožnil opustit zaměstnání. Nakonec k tomu ale nedošlo a po několika letech se rozhodli spolupráci s Amway ukončit. (V původní práci jsou dodnes.) Pokud tedy věříte v to, že si z Amway uděláte primární zdroj své obživy, v tomto ohledu bychom s tím spíše nepočítali, protože pravděpodobnost úspěchu je relativně malá. Počítejte navíc s tím, že stejně jako u jiných MLM budete muset pravidelně investovat větší množství peněz do výrobků, takže se na začátku můžete i zadlužit.
Co se týče výrobků Amway, na ně má mnoho lidí rozcházející se názor. Rozhodně ale nejde o podvod, o čemž svědčí minimum kauz, z nichž některé se týkaly řadových distributorů a jejich diskutabilních praktik (nikoliv zakladatelů, jako v případě Herbalife), velké množství ocenění a spolupráce s mnoha známými institucemi.
Co si z toho vzít?
Že Amway není podvod a určitě můžete některé jeho výrobky vyzkoušet. Nemá smysl ho ale vnímat jako pracovní příležitost, protože jen velmi málo lidem se nakonec podaří vybudovat dostatečně velkou síť odběratelů a dalších distributorů, aby tato aktivita dokázala každý měsíc pokrýt jejich životní potřeby.
Pokud se ale chcete registrovat z důvodu toho, že máte zájem o levnější výrobky pro sebe a své rodinné příslušníky, pak to čistě teoreticky asi může dávat smysl.
Máte s Amway nějakou osobní zkušenost?
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Amway – Amway (česky)
Zdravím, od svých 18 let (4 roky) se věnuji podnikání Amway a díky tomuto podnikání jsem v 21 letech mohl nadobro odejít ze zaměstnání a dosáhl finanční nezávislosti.
Říct, že se v Amway nedají vydělávat peníze je jako říct, že si v zaměstnání na obchodní pozici nemůžete vydělat velké peníze… Máte pravdu, jen pokud to nepodložíte dostatečně velkým a vytrvalým úsilím.
Bez práce nejsou koláče.